Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

\"Koncert przy Świecach\" w nieszawskiej farze.

W pi─ůtek 12 sierpnia o godz. 21.00 w ko┼Ťciele farnym w Nieszawie odb─Ödzie si─Ö „VIII Organowy Koncert przy ┼Üwiecach”. Przy zabytkowych organach zasi─ůdzie Marek Stefa┼äski, wirtuoz tego instrumentu, kolejny ucze┼ä legendy polskiej organistyki, prof. Joachima Grubicha, który koncertowa┼é w Nieszawie trzy lata temu.

Od 2012 r., krakowscy i warszawscy studenci profesora zaczynaj─ů spotyka─ç si─Ö w Nieszawie. Zamiarem organizatorów jest prezentacja podopiecznych prof. Joachima Grubicha i tym samym jego szko┼éy z ró┼╝nych lat dzia┼éalno┼Ťci pedagogicznej mistrza. Koncert zostanie nagrany, co zdarzy si─Ö po raz czwarty w dziejach tego muzycznego wydarzenia. Materia┼é d┼║wi─Ökowy pos┼éu┼╝y do wydania p┼éyty, co przewidziane jest na rok 2019, czyli jedenast─ů edycj─Ö tej muzycznej imprezy. Organizatorem przedsi─Öwzi─Öcia jest Parafia Rzymskokatolicka ┼Ťw. Jadwigi ┼Ül─ůskiej w Nieszawie.
    Celem koncertu jest promocja zabytkowych organów i tym samym o┼╝ywienie murów gotyckiej nieszawskiej ┼Ťwi─ůtyni. Wydarzenie to jest przyk┼éadem pozytywnych dzia┼éa┼ä, ┼╝e pomimo ró┼╝nych trudno┼Ťci mo┼╝na zrobi─ç co┼Ť po┼╝ytecznego dla swojego ┼Ťrodowiska. Koncert poprowadz─ů: nieszawianka - Wanda Wasicka oraz ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii nieszawskiej, inicjatorzy tej imprezy. Wydarzeniu towarzyszy klimat wyciszenia i zadumy, czemu sprzyja miejsce i czas, a tak┼╝e pe┼égaj─ůce p┼éomyki ┼Ťwiec. Fara w Nieszawie to majestatyczny gotycki ko┼Ťció┼é z XV wieku.
    Przedsi─Öwzi─Öcie jest wspó┼éfinansowane ze ┼Ťrodków Marsza┼éka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. /tekst i fot. Wanda Wasicka/

Powr├│t

´╗┐