Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

Aktualne przepisy posługi duszpasterskiej w czasie pandemii.

Zarz─ůdzenie w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii
w zwi─ůzku z cz─Ö┼Ťciow─ů zmian─ů regulacji prawnych dotycz─ůcych uczestnictwa wiernych w kulcie religijnym

W zwi─ůzku z nowym rozporz─ůdzeniem Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia i z dnia 19 kwietnia 2020 roku uwzgl─Ödniaj─ůcym program „Nowa normalno┼Ť─ç: etapy znoszenia ogranicze┼ä zwi─ůzanych z COVID-19”, ┼éagodz─ůcy obostrzenia zwi─ůzane z epidemi─ů koronawirusa, z dniem 20 kwietnia br. ustanawiam dla Diecezji W┼éoc┼éawskiej nast─Öpuj─ůce zasady pos┼éugi duszpasterskiej:

1. Zgodnie z decyzj─ů w┼éadz pa┼ästwowych liczba uczestnicz─ůcych w Mszy ┼Ťw. lub innym obrz─Ödzie liturgicznym b─Ödzie zale┼╝a┼éa od powierzchni ┼Ťwi─ůtyni: w ko┼Ťciele lub kaplicy na jedn─ů osob─Ö musi przypada─ç co najmniej 15 m2. Do liczby tej nie wlicza si─Ö kap┼éana oraz osób pos┼éuguj─ůcych podczas Mszy ┼Üwi─Ötej. Nale┼╝y przy tym pami─Öta─ç o zachowywaniu odst─Öpu mi─Ödzy wiernymi wynosz─ůcego minimum 2 metry.

2. W praktyce oznacza to, ┼╝e w pierwszej kolejno┼Ťci w Eucharystii mog─ů uczestniczy─ç osoby zwi─ůzane z intencj─ů danej Mszy ┼Ťw.

3. Liturgi─Ö nale┼╝y sprawowa─ç nadal przy zaanga┼╝owaniu minimalnej liczby osób pos┼éuguj─ůcych.

4. Na drzwiach ko┼Ťcio┼éów nale┼╝y wywiesi─ç informacj─Ö dotycz─ůc─ů liczby osób mog─ůcych uczestniczy─ç w liturgii w danym ko┼Ťciele i nale┼╝y ten przepis w┼éa┼Ťciwie egzekwowa─ç.

5. Wierni, uczestnicz─ůcy w liturgii, zgodnie z przepisami pa┼ästwowymi, maj─ů obowi─ůzek zakrywania ust i nosa. Dotyczy to równie┼╝ us┼éuguj─ůcych przy o┼étarzu. Przyst─Öpuj─ůc do Komunii ┼Üwi─Ötej wierni winni ods┼éoni─ç usta, nie dotykaj─ůc zewn─Ötrznej cz─Ö┼Ťci elementu ochronnego. Z obowi─ůzku zas┼éaniania ust i nosa podczas liturgii zwolnieni s─ů jedynie duchowni, którzy j─ů sprawuj─ů. Poza liturgi─ů nale┼╝y zachowa─ç stosowne przepisy prawa pa┼ästwowego.

6. Ko┼Ťcio┼éy nadal powinny pozosta─ç otwarte, tak by da─ç wiernym codzienn─ů okazj─Ö do nawiedzenia Naj┼Ťwi─Ötszego Sakramentu i skorzystania ze spowiedzi ┼Ťwi─Ötej, któr─ů nale┼╝y zorganizowa─ç wed┼éug zasad przyj─Ötych na czas epidemii, dbaj─ůc o przestrzeganie zalece┼ä sanitarnych i zasad higieny.

7. Co do sprawowania pogrzebu, obowi─ůzuje przepis, wed┼éug którego w ko┼Ťciele lub kaplicy, w którym sprawowana jest Msza ┼Ťw. pogrzebowa, b─Ödzie mog┼éa przebywa─ç liczba wiernych ustalana wed┼éug przelicznika: jedna osoba na 15 m2. Dlatego o powy┼╝szych przepisach nale┼╝y poinformowa─ç rodzin─Ö i zaleci─ç, aby poza najbli┼╝szymi krewnymi nikt inny w pogrzebie nie uczestniczy┼é, a w ka┼╝dym razie, by uczestników pogrzebu nie by┼éo wi─Öcej, ni┼╝ dopuszczalna liczba osób. Dotyczy to równie┼╝ zgromadzenia na cmentarzu, gdzie mo┼╝e znajdowa─ç si─Ö nie wi─Öcej ni┼╝ 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawuj─ůcych kult religijny, osób dokonuj─ůcych pochowania lub osób zatrudnionych przez zak┼éad lub dom pogrzebowy. Dodatkowo nale┼╝y pami─Öta─ç o zachowaniu pomi─Ödzy osobami odleg┼éo┼Ťci minimum 2 metrów od siebie.

8. Trumna b─ůd┼║ urna powinna by─ç przywieziona bezpo┼Ťrednio do ko┼Ťcio┼éa. Pogrzeb nale┼╝y odprawi─ç zaczynaj─ůc od razu od drugiej stacji w ko┼Ťciele, co oznacza, ┼╝e nie odbywa si─Ö stacja w domu zmar┼éego lub w kaplicy przedpogrzebowej, ani nie urz─ůdza si─Ö procesji do ko┼Ťcio┼éa.

9. W odniesieniu do liturgii pogrzebowej utrzymany zostaje zakaz organizacji konduktów (mi─Ödzy ko┼Ťcio┼éem a cmentarzem). Nale┼╝y pami─Öta─ç o nieotwieraniu trumny.

10. Za zgod─ů rodziny mo┼╝na ograniczy─ç ceremoni─Ö pogrzebu do stacji przy grobie, a Msz─Ö ┼Ťw. w intencji zmar┼éego odprawi─ç w terminie uzgodnionym z rodzin─ů, bez cia┼éa zmar┼éego.

11. Na wyra┼║ne ┼╝─ůdanie w┼éadz sanitarnych nale┼╝y ograniczy─ç ceremoni─Ö pogrzebu do stacji przy grobie, a Msz─Ö ┼Ťw. odprawi─ç w terminie uzgodnionym z rodzin─ů, bez cia┼éa zmar┼éego.

12. Do odwo┼éania obowi─ůzuje dyspensa od obowi─ůzku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, udzielona dekretem z dnia 25 marca br. Do skorzystania z dyspensy zach─Öca si─Ö przede wszystkim osoby chore, nosz─ůce objawy infekcji dróg oddechowych, starsze i b─Öd─ůce w grupie ryzyka zara┼╝enia wirusem. Osoby korzystaj─ůce z tej dyspensy zobowi─ůzane s─ů w sumieniu do uczestnictwa we Mszy ┼Üwi─Ötej w domu, transmitowanej za pomoc─ů ┼Ťrodków spo┼éecznego przekazu i przyj─Öcia Komunii ┼Ťw. duchowej oraz do pog┼é─Öbionej modlitwy osobistej i rodzinnej. Dyspensa nie jest równoznaczna z zakazem uczestnictwa we Mszach ┼Ťwi─Ötych w ko┼Ťcio┼éach (zgodnie z przyj─Ötym limitem wiernych).

13. Nale┼╝y podtrzyma─ç mo┼╝liwo┼Ť─ç udzielania Komunii ┼Üwi─Ötej wiernym, którzy indywidualnie o to prosz─ů, a którzy ┼é─ůcz─ů si─Ö duchowo ze wspólnot─ů Ko┼Ťcio┼éa poprzez transmisj─Ö Mszy ┼Ťwi─Ötej za po┼Ťrednictwem telewizji, radia lub Internetu.

14. Nadal zaleca si─Ö, aby parafie ze swoich ┼Ťwi─ůty┼ä transmitowa┼éy w mediach spo┼éeczno┼Ťciowych niedzieln─ů Msz─Ö ┼Ťw. z homili─ů duszpasterza, jak równie┼╝ – w miar─Ö mo┼╝liwo┼Ťci – inne nabo┼╝e┼ästwa i modlitwy.

15. Zach─Öcam do kontynuowania ufnej modlitwy o ustanie epidemii poprzez ┼Ťpiew Suplikacji oraz do codziennej modlitwy ró┼╝a┼äcowej o godzinie 20.30 w duchowej ┼é─ůczno┼Ťci kap┼éanów, osób ┼╝ycia konsekrowanego i wiernych ┼Ťwieckich.

Powy┼╝sze zarz─ůdzenia obowi─ůzuj─ů do odwo┼éania.

Pozostaj─ů w mocy pozosta┼ée przepisy wprowadzone Zarz─ůdzeniem w zwi─ůzku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce z dnia 21.03.2020 roku (L.dz. 371/2020) oraz Zarz─ůdzeniem w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii z dnia 25 marca 2020 roku (L.dz. 379/2020), które nie zosta┼éy zmienione niniejszym Zarz─ůdzeniem.

+Wiesław Mering, Biskup Włocławski

Ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii
Włocławek, 20 kwietnia 2020 roku (L.dz. 400/2020)

Powr├│t