Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

Chopin zabrzmiał w nieszawskiej farze

19 pa┼║dziernika 2014 r. w nieszawskim ko┼Ťciele farnym pw. ┼Ťw. Jadwigi ┼Ül─ůskiej odby┼é si─Ö chopinowski koncert fortepianowy. Wyst─ůpi┼é Adam Ko┼Ťmieja.  Koncert poprowadzi┼é Jan Popis.

Przypomnijmy, ┼Ťladów Chopina w Nieszawie nale┼╝y szuka─ç w „Kurierze Szafarskim”, wakacyjnej gazetce czternastoletniego Frycka. Jak napisa┼é, 29 sierpnia 1824 r. przeje┼╝d┼╝aj─ůc przez Nieszaw─Ö, us┼éysza┼é siedz─ůc─ů na p┼éocie Catalani, nieszawsk─ů dziewczyn─Ö, która ┼Ťpiewa┼éa „mazureczka”. Angelika Catalani by┼éa s┼éynn─ů w┼éosk─ů ┼Ťpiewaczk─ů operow─ů, przed któr─ů Chopin wyst─ůpi┼é jako „cudowne dziecko”. Otrzyma┼é nawet od niej z┼éoty zegarek. W ┼╝y┼éach znakomitego kompozytora p┼éynie nie tylko polska, ale i kujawska krew. Jego matka by┼éa Kujawiank─ů. Tekla Justyna z Krzy┼╝anowskich  Chopin urodzi┼éa si─Ö w 1782 r.  w folwarku D┼éugie, kilka kilometrów od  Izbicy Kujawskiej. Zatem Kujawianie mog─ů czu─ç si─Ö krajanami Chopina. Inicjatyw odnosz─ůcych si─Ö do Fryderyka Chopina w Nieszawie by┼éo sporo.  25 wrze┼Ťnia 2005 r. w nieszawskim ko┼Ťciele parafialnym odby┼é si─Ö koncert „┼Üladami Chopina”. Wyst─ůpi┼éa japo┼äska pianistka Rinko Kobayashi, laureatka Mi─Ödzynarodowego Konkursu Pianistycznego im.  Fryderyka Chopina, w 1980 r. Rinko Kobayashi za propagowanie twórczo┼Ťci naszego kompozytora, na ca┼éym ┼Ťwiecie, otrzyma┼éa Krzy┼╝ Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zosta┼éa równie┼╝ nagrodzona Z┼éot─ů i Platynow─ů P┼éyt─ů za nagranie utworów Chopina. 4 pa┼║dziernika 2008 r., na promie w Nieszawie powsta┼éy zdj─Öcia do filmu o Fryderyku Chopinie. Po raz pierwszy w historii tej jednostki p┼éywaj─ůcej na jej pok┼éadzie ustawiono fortepian. Z Orkiestr─ů Kameraln─ů Capella Bydgostiensis wyst─ůpi┼é m.in. znany pianista Pawe┼é Kowalski, który wykona┼é koncert fortepianowy f-moll.  Obraz zrealizowano w zwi─ůzku z dwusetn─ů rocznic─ů urodzin genialnego kompozytora.  (ww)

Nz. Podczas koncertu  w Nieszawie 19 pa┼║dziernika 2014 r. Fot. Wanda Wasicka

Powr├│t