Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

Czym jest Komunia duchowa (w skr├│cie)

(...) W braku mo┼╝liwo┼Ťci uczestnictwa w Eucharystii, komunia duchowa karmi si─Ö t─Ösknot─ů za ni─ů. Skuteczno┼Ť─ç komunii duchowej zale┼╝y wi─Öc od ┼╝arliwo┼Ťci t─Ösknoty. Je┼Ťli jest szczera i ┼╝arliwa, mo┼╝e prowadzi─ç do mistycznego zjednoczenia z Jezusem Eucharystycznym, o czym opowiadaj─ů ┼╝yciorysy ┼Ťwi─Ötych, np. Stanis┼éawa Kostki. Je┼Ťli jest zmieszana z w─ůtpliwo┼Ťciami, letnio┼Ťci─ů ducha, brakiem modlitwy, owoce jej s─ů mizerne.

Komunia duchowa zak┼éada trzy akty: akt wiary w realn─ů obecno┼Ť─ç Jezusa Chrystusa w Eucharystii; akt mi┼éo┼Ťci skierowanej ku Jezusowi oraz akt pragnienia osobistego spotkania z Jezusem. Dobr─ů ilustracj─ů zwi─ůzku komunii duchowej z Eucharysti─ů s─ů ewangeliczni uczniowie id─ůcy do Emaus. Uciekaj─ůc z Jerozolimy czuli si─Ö tak samo zawiedzeni jak i t─Ösknili za Jezusem. Najwa┼╝niejsz─ů pami─ůtk─Ö, która ostatecznie ich ocali┼éa, nie┼Ťli w sercu w postaci prze┼╝ytej z Mistrzem ostatniej Wieczerzy. Rozpoznaj─ůc Go przy „┼éamaniu chleba”, mieli szcz─Ö┼Ťcie do┼Ťwiadczy─ç owoców komunii duchowej w bezpo┼Ťredniej konfrontacji ze Zbawicielem. Mo┼╝na przypuszcza─ç, ┼╝e po tamtej Eucharystii, najlepiej wiedzieli, czym jest komunia duchowa. Jej owoce zale┼╝─ů od pami─Öci eucharystycznej oraz t─Ösknoty do Jezusa z Wieczernika, Golgoty i poranka wielkanocnego. (...)

Ks. Ireneusz Mroczkowski, profesor nauk teologicznych, specjalista z zakresu teologii moralnej i etyki.
Ks. Prof. Ireneusz Mroczkowski / Płock

Powr├│t