Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNO┼ÜNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Wiernym dotkni─Ötym chorob─ů zaka┼║n─ů spowodowan─ů Covid-19, powszechnie znan─ů jako koronawirus,  a tak┼╝e pracownikom s┼éu┼╝by zdrowia, cz┼éonkom rodzin
i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, tak┼╝e poprzez modlitw─Ö, opiekuj─ů si─Ö nimi, udziela si─Ö daru specjalnych odpustów.

„Weselcie si─Ö nadziej─ů! W ucisku b─ůd┼║cie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). S┼éowa napisane przez ┼Ťw. Paw┼éa do Ko┼Ťcio┼éa w Rzymie rozbrzmiewaj─ů w ca┼éej historii Ko┼Ťcio┼éa i ukierunkowuj─ů my┼Ťli wiernych w obliczu wszelkich cierpie┼ä, chorób i nieszcz─Ö┼Ť─ç.
Obecna chwila, w której ca┼éa ludzko┼Ť─ç zagro┼╝ona niewidzialn─ů i podst─Öpn─ů chorob─ů, która od pewnego czasu sta┼éa si─Ö cz─Ö┼Ťci─ů ┼╝ycia ka┼╝dego cz┼éowieka, naznaczona jest dzie┼ä po dniu dr─Öcz─ůcymi obawami, nowymi niepewno┼Ťciami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.
Ko┼Ťció┼é, id─ůc za przyk┼éadem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczy┼é si─Ö o chorych. Jak wskaza┼é ┼Ťw. Jan Pawe┼é II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, poniewa┼╝ zakorzenia si─Ö w Boskiej tajemnicy Odkupienia ┼Ťwiata. Jest równocze┼Ťnie g┼é─Öboko ludzki, poniewa┼╝ cz┼éowiek odnajduje w nim siebie, swoje cz┼éowiecze┼ästwo, swoj─ů godno┼Ť─ç, swoje pos┼éannictwo” (List apostolski Salvifici Doloris, 31).
Równie┼╝ papie┼╝ Franciszek w tych ostatnich dniach okaza┼é swoj─ů ojcowsk─ů blisko┼Ť─ç
i ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.
Aby wszyscy ci, którzy cierpi─ů z powodu Covid-19, w┼éa┼Ťnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli na nowo „samo odkupie┼äcze cierpienie Chrystusa” (tam┼╝e, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritate Summi Pontificis, ufaj─ůc s┼éowu Chrystusa Pana
i uznaj─ůc w duchu wiary, ┼╝e obecn─ů epidemi─Ö nale┼╝y prze┼╝ywa─ç w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z nast─Öpuj─ůcym zarz─ůdzeniem.
Udziela si─Ö odpustu zupe┼énego wiernym cierpi─ůcym na koronawirusa, którzy podlegaj─ů kwarantannie na polecenie w┼éadz sanitarnych w szpitalach lub we w┼éasnych domach, je┼Ťli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednocz─ů si─Ö duchowo poprzez ┼Ťrodki masowego przekazu z celebracj─ů Mszy ┼Üwi─Ötej, odmawianiem Ró┼╝a┼äca ┼Üwi─Ötego, pobo┼╝nej praktyki Drogi Krzy┼╝owej lub innych form pobo┼╝no┼Ťci, a przynajmniej odmówi─ů Wyznanie Wiary, Modlitw─Ö Pa┼äsk─ů i pobo┼╝ne wezwanie do Naj┼Ťwi─Ötszej Maryi Panny, ofiaruj─ůc t─Ö prób─Ö w duchu wiary w Boga i mi┼éo┼Ťci wobec swoich braci i sióstr, z wol─ů wype┼énienia zwyk┼éych warunków (spowied┼║ sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa
w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.
Pracownicy s┼éu┼╝by zdrowia, cz┼éonkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przyk┼éadem Dobrego Samarytanina, nara┼╝aj─ůc si─Ö na ryzyko zara┼╝enia, opiekuj─ů si─Ö chorymi na koronawirusa wed┼éug s┼éów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma wi─Ökszej mi┼éo┼Ťci od tej, gdy kto┼Ť ┼╝ycie swoje oddaje za przyjació┼é swoich” (J 15, 13), otrzymaj─ů ten sam dar odpustu zupe┼énego na tych samych warunkach.
Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupe┼énego na tych samych warunkach z okazji obecnej epidemii ┼Ťwiatowej nawet tym wiernym, którzy ofiaruj─ů nawiedzenie Naj┼Ťwi─Ötszego Sakramentu, lub Adoracj─Ö Eucharystyczn─ů, lub lektur─Ö Pisma ┼Üwi─Ötego przez co najmniej pó┼é godziny, lub odmówienie ró┼╝a┼äca ┼Ťwi─Ötego, lub pobo┼╝ne odprawienie Drogi Krzy┼╝owej, lub odmówienie Koronki do Mi┼éosierdzia Bo┼╝ego, w intencji przeb┼éagania Boga Wszechmog─ůcego o koniec epidemii, ulg─Ö dla tych, którzy cierpi─ů
i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powo┼éa┼é do siebie.
Ko┼Ťció┼é modli si─Ö za tych, którzy nie mog─ů przyj─ů─ç sakramentu namaszczenia chorych
i wiatyków, powierzaj─ůc Bo┼╝emu mi┼éosierdziu wszystkich i ka┼╝dego z osobna na mocy komunii ┼Ťwi─Ötych i udziela wiernym odpustu zupe┼énego w chwili ┼Ťmierci, pod warunkiem, ┼╝e byli nale┼╝ycie dysponowani i zwykle za ┼╝ycia modlili si─Ö (w tym przypadku Ko┼Ťció┼é zast─Öpuje trzy zwyczajowe warunki). W celu uzyskania tego odpustu zaleca si─Ö u┼╝ywanie krucyfiksu lub krzy┼╝a (por. Enchiridion indulgentiarum, nr 12).
Niech Naj┼Ťwi─Ötsza Maryja Panna, Matka Boga i Ko┼Ťcio┼éa, Uzdrowienie Chorych
i Wspomo┼╝ycielka Wiernych, nasza Or─Ödowniczka, pomo┼╝e cierpi─ůcej ludzko┼Ťci, oddalaj─ůc od nas z┼éo tej pandemii i wyjednuj─ůc nam wszelkie dobro niezb─Ödne dla naszego zbawienia
i u┼Ťwi─Öcenia.
Niniejszy dekret jest wa┼╝ny niezale┼╝nie od wszelkich przepisów stanowi─ůcych inaczej.
W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 19 marca 2020 roku.

Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Wi─Ökszy