Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

Dekret Biskupa Ordynariusza znosz─ůcy dyspens─Ö i apel o przyst─ůpienie do sakramentu pokuty i pojednania

Apel Biskupa W┼éoc┼éawskiego o przyst─ůpienie do sakramentu pokuty i pojednania

W kontek┼Ťcie og┼éoszonych 27 maja br. decyzji w┼éadz pa┼ästwowych dotycz─ůcych znoszenia kolejnych ogranicze┼ä, w wyniku czego mo┼╝liwy jest powrót do ┼╝ycia sakramentalnego, jak i wobec zniesienia na terenie Diecezji W┼éoc┼éawskiej dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach ┼Ťwi─Ötych, chcia┼ébym Wam przypomnie─ç, Siostry i Bracia, o obowi─ůzku wynikaj─ůcym z przykazania ko┼Ťcielnego i zaapelowa─ç o odprawienie spowiedzi ┼Ťwi─Ötej wielkanocnej i przyj─Öcie Komunii ┼Üwi─Ötej. Praktyka aktu ┼╝alu doskona┼éego, jako jeden z podstawowych warunków wskazuje na odbycie spowiedzi sakramentalnej w najbli┼╝szym mo┼╝liwym czasie, gdy ustan─ů powody, dla których nie mo┼╝na by┼éo jej odprawi─ç. Wraz ze zniesieniem dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach ┼Ťwi─Ötych nadszed┼é ten moment.

Okres Wielkanocy obejmuje czas od niedzieli Zmartwychwstania Pa┼äskiego (czyli ju┼╝ od Wigilii Paschalnej) do Niedzieli Zes┼éania Ducha ┼Üwi─Ötego. Konferencja Episkopatu Polski ustali┼éa, ┼╝e okres, w którym obowi─ůzuje czas przyj─Öcia Komunii wielkanocnej b─Ödzie trwa┼é do Niedzieli Trójcy ┼Üwi─Ötej, czyli tydzie┼ä po Niedzieli Zes┼éania Ducha ┼Üwi─Ötego. W tym roku Niedziela Trójcy ┼Üwi─Ötej wypada 7 czerwca.

Dlatego zach─Öcam do sakramentalnego pojednania si─Ö z Bogiem w tym czasie, do skorzystania ze spowiedzi zw┼éaszcza w przypadaj─ůcy 5 czerwca pierwszy pi─ůtek miesi─ůca. Przyprowad┼║my do spowiedzi dzieci i m┼éodzie┼╝, pro┼Ťmy Boga o mi┼éosierdzie, odnówmy nasz─ů wi─Ö┼║ z Jezusem Eucharystycznym i  podzi─Ökujmy za to, ┼╝e jest nam dane na nowo powróci─ç do ko┼Ťcio┼éów, do niedzielnej Mszy ┼Ťwi─Ötej i do sakramentu pokuty i pojednania. Prosz─Ö ksi─Ö┼╝y, by umo┼╝liwili wiernym sakramentalne pojednanie z Panem Bogiem.

+Wiesław Mering, Biskup Włocławski

ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii

Włocławek, 28 maja 2020 r. (L.dz. 512/2020)

Powr├│t