Klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia N.M.P.


IX Koncert przy Świecach w Nieszawie


Z nich jak z arfy Dawida płyną wdzięczne tony  - organy w półmroku

W piątek, 11 sierpnia, o godz. 21.00 w kościele farnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie odbędzie się „IX Organowy  Koncert przy Świecach”. Przy zabytkowych organach zasiądzie Andrzej Szadejko,  wirtuoz tego instrumentu, kolejny uczeń legendy polskiej organistyki, prof. Joachima Grubicha, który wystąpił cztery  lata temu, i który go polecił.


Od 2012 r., krakowscy i warszawscy studenci profesora spotykają się w Nieszawie. Zamiarem organizatorów  jest prezentacja podopiecznych prof. Joachima Grubicha i tym samym jego szkoły, i to z różnych lat działalności pedagogicznej mistrza. Koncert zostanie nagrany, co zdarzy się po raz piąty w dziejach tej imprezy muzycznej. Materiał dźwiękowy posłuży do wydania płyty. Wydarzeniu towarzyszy klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyja temu miejsce i czas. Fara w Nieszawie to majestatyczny gotycki kościół z XV wieku.
Andrzej Szadejko  jest gdańskim kompozytorem, dyrygentem, organistą, organizatorem życia muzycznego. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA. Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów w kościele oo. franciszkanów pw. św. Trójcy w Gdańsku. Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania gdańskich kantat kompozytorów osiemnastowiecznych. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 15 wydawnictw płytowych. Autor audycji Organy Nieograne w Programie Drugim Polskiego Radia.    
Organizatorem przedsięwzięcia jest nieszawska Parafia Rzymskokatolicka. Projekt jest współfinansowany ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Tekst i fot. (ww)PowrótBaner