Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

IX Koncert przy Świecach w Nieszawie

Z nich jak z arfy Dawida p┼éyn─ů wdzi─Öczne tony  - organy w pó┼émroku

W pi─ůtek, 11 sierpnia, o godz. 21.00 w ko┼Ťciele farnym pw. ┼Ťw. Jadwigi ┼Ül─ůskiej w Nieszawie odb─Ödzie si─Ö „IX Organowy  Koncert przy ┼Üwiecach”. Przy zabytkowych organach zasi─ůdzie Andrzej Szadejko,  wirtuoz tego instrumentu, kolejny ucze┼ä legendy polskiej organistyki, prof. Joachima Grubicha, który wyst─ůpi┼é cztery  lata temu, i który go poleci┼é.

Od 2012 r., krakowscy i warszawscy studenci profesora spotykaj─ů si─Ö w Nieszawie. Zamiarem organizatorów  jest prezentacja podopiecznych prof. Joachima Grubicha i tym samym jego szko┼éy, i to z ró┼╝nych lat dzia┼éalno┼Ťci pedagogicznej mistrza. Koncert zostanie nagrany, co zdarzy si─Ö po raz pi─ůty w dziejach tej imprezy muzycznej. Materia┼é d┼║wi─Ökowy pos┼éu┼╝y do wydania p┼éyty. Wydarzeniu towarzyszy klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyja temu miejsce i czas. Fara w Nieszawie to majestatyczny gotycki ko┼Ťció┼é z XV wieku.
Andrzej Szadejko  jest gda┼äskim kompozytorem, dyrygentem, organist─ů, organizatorem ┼╝ycia muzycznego. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a tak┼╝e w USA. Przewodniczy pracom nad odbudow─ů historycznych organów w ko┼Ťciele oo. franciszkanów pw. ┼Ťw. Trójcy w Gda┼äsku. Jest szefem i za┼éo┼╝ycielem zespo┼éu wokalno-instrumentalnego Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania gda┼äskich kantat kompozytorów osiemnastowiecznych. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 15 wydawnictw p┼éytowych. Autor audycji Organy Nieograne w Programie Drugim Polskiego Radia.
Organizatorem przedsi─Öwzi─Öcia jest nieszawska Parafia Rzymskokatolicka. Projekt jest wspó┼éfinansowany ze ┼Ťrodków Marsza┼éka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Tekst i fot. (ww)

Powr├│t

´╗┐