Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

Relacja po VII Organowym Koncercie przy Świecach

„Nie tam s─ů najlepsze koncerty organowe, gdzie s─ů najlepsze organy, lecz tam gdzie s─ů najlepsi ludzie…”
„Muzyk─Ö Panu nad Pany nios┼éy nieszawskie organy…”
7 sierpnia 2015 r. w ko┼Ťciele farnym pw. ┼Ťw. Jadwigi ┼Ül─ůskiej w Nieszawie, wype┼énionym po brzegi publiczno┼Ťci─ů, w godzinach pó┼║nowieczornych odby┼é si─Ö "VII Organowy Koncert przy ┼Üwiecach". W tym roku przy zabytkowych organach zasiad┼é Ro┼Ťcis┼éaw Wygranienko, polski organista pochodzenia ukrai┼äskiego, wirtuoz tego instrumentu, kolejny ucze┼ä legendy polskiej organistyki - prof. Joachima Grubicha, który wyst─ůpi┼é dwa lata temu, i który go poleci┼é. Tegoroczny koncert po┼Ťwi─Öcony by┼é wy┼é─ůcznie jednemu kompozytorowi, co zdarzy┼éo si─Ö po raz pierwszy w historii tego wydarzenia. Muzyka by┼éa jednak bardzo zró┼╝nicowana. „Organowe Koncerty przy ┼Üwiecach” w Nieszawie maj─ů tylko dwóch bohaterów: organist─Ö i organy. Taka jest ich formu┼éa. Recital nagrano. Celem jego utrwalenia b─Ödzie p┼éyta. Wydanie kr─ů┼╝ka jest przewidziane na 2019 r., czyli jedenast─ů edycj─Ö tej muzycznej imprezy.

Melomani zjechali z ró┼╝nych stron naszego województwa. Przybyli licznie kuracjusze z Ciechocinka. Koncert przyci─ůgn─ů┼é równie┼╝ wielu muzyków, w tym kilku organistów. Mimo pó┼║nowieczornej pory, impreza rozpocz─Ö┼éa si─Ö o godz. 21.00, w wydarzeniu uczestniczy┼éy tak┼╝e dzieci. By┼éa obecna równie┼╝ m┼éodzie┼╝. Koncert zaszczycili swoj─ů obecno┼Ťci─ů m.in. Bogdan Wypij, przewodnicz─ůcy Rady Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego; Aldona Nocna, wiceprzewodnicz─ůca Rady Miejskiej Ciechocinka; Emilia Ga┼é─ůska, przewodnicz─ůca Komisji Kultury Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego; Ma┼égorzata Iwanowska-Ludwi┼äska, znana toru┼äska malarka, pisarka, poetka; Teresa Kudyba, reporta┼╝ystka, dokumentalistka, producentka tv; ks. Andrzej Zdzienicki, Proboszcz Parafii ┼Ťw. Jana Chrzciciela w S┼éu┼╝ewie oraz ks. Zygmunt Ku┼Ťmierek, Proboszcz Parafii ┼Ťw. Marcina w Straszewie.
    Recitalowi towarzyszy┼é klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyja┼éo temu miejsce i czas. Fara w Nieszawie to majestatyczny gotycki ko┼Ťció┼é z XV wieku. W jej murach zabrzmia┼éy kompozycje Jacquesa-Nicolasa Lemmensa (1823-1881), belgijskiego kompozytora, organisty, pedagoga, dzia┼éacza muzycznego. J. N. Lemmens odegra┼é znacz─ůc─ů rol─Ö w rozwoju muzyki organowej.
Przedsi─Öwzi─Öcie to jest przyk┼éadem pozytywnych dzia┼éa┼ä, ┼╝e pomimo ró┼╝nych trudno┼Ťci mo┼╝na zrobi─ç co┼Ť po┼╝ytecznego dla swojego ┼Ťrodowiska.
Wpisy do ksi─Ögi pami─ůtkowej, która zosta┼éa wy┼éo┼╝ona w kruchcie ┼Ťwi─ůtyni zawieraj─ů podzi─Ökowania za koncert dla artysty i osób zaanga┼╝owanych w jego przygotowanie. Cz─Östo w odniesieniu do recitalu Ro┼Ťcis┼éawa Wygranienki autorzy wpisów u┼╝ywali okre┼Ťle┼ä, „przepi─Ökny”, „niezapomniany”, „niezwyk┼éy”, "wspania┼éy ".
Poni┼╝ej gar┼Ť─ç cennych refleksji wyra┼╝onych przez Ro┼Ťcis┼éawa Wygranienko, ju┼╝ po opuszczeniu Nieszawy: „Powiem szczerze, nie ka┼╝dy koncert i nie ka┼╝da miejscowo┼Ť─ç - wielkich miast i katedr nie wy┼é─ůczaj─ůc - tak bardzo zapada do pami─Öci, jak Nieszawa i mój w niej koncert wraz z ca┼éym pobytem. Na to z┼éo┼╝y┼éo si─Ö wszystko - zarówno ludzkie starania i go┼Ťcinno┼Ť─ç, jak i opór materii (organy, upa┼éy i moje problemy z palcem), ale razem wytworzy┼éo to klimat zupe┼énie niepowtarzalny. A szkoda, ┼╝e niepowtarzalny - tym razem dos┼éownie - bo Nieszawa to miejsce, do którego powinno si─Ö wraca─ç”.
Cieszymy si─Ö, ┼╝e mo┼╝emy co┼Ť po┼╝ytecznego zrobi─ç dla naszego ┼Ťrodowiska oraz dla osób, które pragn─ů pi─Öknie ┼╝y─ç, m.in. poprzez kontakt z muzyk─ů organow─ů, wykonywan─ů na najwy┼╝szym poziomie.
Ro┼Ťcis┼éaw Wygranienko by┼é trzecim uczniem prof. Joachima Grubicha, który zasiad┼é przy nieszawskich zabytkowych organach. Po raz kolejny instrument do koncertu przygotowali, Piotr Benk i ┼üukasz Gunicki. Organi┼Ťcie podczas recitalu pomaga┼éa Marta Benk, bohaterka drugiej edycji koncertu, jak do tej pory jedyna kobieta, która zmierzy┼éa si─Ö z farnymi organami. Kwiaty, w imieniu organizatorów wr─Öczyli: Alicja Urba┼äska i Wojciech Zab┼éocki z Ciechocinka.
Organizatorem wydarzenia jest Parafia Rzymskokatolicka ┼Ťw. Jadwigi ┼Ül─ůskiej w Nieszawie. „VII Organowy Koncert przy ┼Üwiecach” wspó┼éfinansowano ze ┼Ťrodków Marsza┼éka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  /tekst: Wanda Wasicka; foto; Janusz Wasicki/

Powr├│t

´╗┐