Klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia N.M.P.


Relacja po VII Organowym Koncercie przy Świecach


„Nie tam są najlepsze koncerty organowe, gdzie są najlepsze organy, lecz tam gdzie są najlepsi ludzie…”
„Muzykę Panu nad Pany niosły nieszawskie organy…”
7 sierpnia 2015 r. w kościele farnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie, wypełnionym po brzegi publicznością, w godzinach późnowieczornych odbył się "VII Organowy Koncert przy Świecach". W tym roku przy zabytkowych organach zasiadł Rościsław Wygranienko, polski organista pochodzenia ukraińskiego, wirtuoz tego instrumentu, kolejny uczeń legendy polskiej organistyki - prof. Joachima Grubicha, który wystąpił dwa lata temu, i który go polecił. Tegoroczny koncert poświęcony był wyłącznie jednemu kompozytorowi, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii tego wydarzenia. Muzyka była jednak bardzo zróżnicowana. „Organowe Koncerty przy Świecach” w Nieszawie mają tylko dwóch bohaterów: organistę i organy. Taka jest ich formuła. Recital nagrano. Celem jego utrwalenia będzie płyta. Wydanie krążka jest przewidziane na 2019 r., czyli jedenastą edycję tej muzycznej imprezy.
   

Melomani zjechali z różnych stron naszego województwa. Przybyli licznie kuracjusze z Ciechocinka. Koncert przyciągnął również wielu muzyków, w tym kilku organistów. Mimo późnowieczornej pory, impreza rozpoczęła się o godz. 21.00, w wydarzeniu uczestniczyły także dzieci. Była obecna również młodzież. Koncert zaszczycili swoją obecnością m.in. Bogdan Wypij, przewodniczący Rady Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego; Aldona Nocna, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Ciechocinka; Emilia Gałąska, przewodnicząca Komisji Kultury Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego; Małgorzata Iwanowska-Ludwińska, znana toruńska malarka, pisarka, poetka; Teresa Kudyba, reportażystka, dokumentalistka, producentka tv; ks. Andrzej Zdzienicki, Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Służewie oraz ks. Zygmunt Kuśmierek, Proboszcz Parafii św. Marcina w Straszewie.
    Recitalowi towarzyszył klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyjało temu miejsce i czas. Fara w Nieszawie to majestatyczny gotycki kościół z XV wieku. W jej murach zabrzmiały kompozycje Jacquesa-Nicolasa Lemmensa (1823-1881), belgijskiego kompozytora, organisty, pedagoga, działacza muzycznego. J. N. Lemmens odegrał znaczącą rolę w rozwoju muzyki organowej.
Przedsięwzięcie to jest przykładem pozytywnych działań, że pomimo różnych trudności można zrobić coś pożytecznego dla swojego środowiska.
Wpisy do księgi pamiątkowej, która została wyłożona w kruchcie świątyni zawierają podziękowania za koncert dla artysty i osób zaangażowanych w jego przygotowanie. Często w odniesieniu do recitalu Rościsława Wygranienki autorzy wpisów używali określeń, „przepiękny”, „niezapomniany”, „niezwykły”, "wspaniały ".
Poniżej garść cennych refleksji wyrażonych przez Rościsława Wygranienko, już po opuszczeniu Nieszawy: „Powiem szczerze, nie każdy koncert i nie każda miejscowość - wielkich miast i katedr nie wyłączając - tak bardzo zapada do pamięci, jak Nieszawa i mój w niej koncert wraz z całym pobytem. Na to złożyło się wszystko - zarówno ludzkie starania i gościnność, jak i opór materii (organy, upały i moje problemy z palcem), ale razem wytworzyło to klimat zupełnie niepowtarzalny. A szkoda, że niepowtarzalny - tym razem dosłownie - bo Nieszawa to miejsce, do którego powinno się wracać”.
Cieszymy się, że możemy coś pożytecznego zrobić dla naszego środowiska oraz dla osób, które pragną pięknie żyć, m.in. poprzez kontakt z muzyką organową, wykonywaną na najwyższym poziomie.
Rościsław Wygranienko był trzecim uczniem prof. Joachima Grubicha, który zasiadł przy nieszawskich zabytkowych organach. Po raz kolejny instrument do koncertu przygotowali, Piotr Benk i Łukasz Gunicki. Organiście podczas recitalu pomagała Marta Benk, bohaterka drugiej edycji koncertu, jak do tej pory jedyna kobieta, która zmierzyła się z farnymi organami. Kwiaty, w imieniu organizatorów wręczyli: Alicja Urbańska i Wojciech Zabłocki z Ciechocinka.  
Organizatorem wydarzenia jest Parafia Rzymskokatolicka św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. „VII Organowy Koncert przy Świecach” współfinansowano ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  /tekst: Wanda Wasicka; foto; Janusz Wasicki/


Powrót



Baner