Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

XII Organowy Koncert przy Świecach - 14 sierpnia 2020r. godz. 21.00

NIESZAWA. Organy w pó┼émroku

W pi─ůtek, 14 sierpnia, o godz. 21.00 w nieszawskim ko┼Ťciele farnym pw. ┼Ťw. Jadwigi ┼Ül─ůskiej odb─Ödzie si─Ö „XII Organowy Koncert przy ┼Üwiecach”.

W tym roku z recitalem wyst─ůpi Jadwiga Kowalska. Organistka b─Ödzie szóstym absolwentem prof. Joachima Grubicha, który wyst─ůpi w Nieszawie i pierwsz─ů kobiet─ů w tym gronie, a w ogóle drug─ů od pocz─ůtku nieszawskich pó┼║nowieczornych sierpniowych koncertów.

Od 2012 r. krakowscy i warszawscy studenci prof. J. Grubicha spotykaj─ů si─Ö w Nieszawie. Zamiarem organizatorów jest prezentacja podopiecznych profesora i tym samym jego szko┼éy, i to z ró┼╝nych lat dzia┼éalno┼Ťci pedagogicznej ┼Ťwiatowej s┼éawy organisty, ucznia, m.in. Bronis┼éawa Rutkowskiego, "ojca polskiej organistyki".
Podczas tego muzycznego wydarzenia fara z XV wieku o┼Ťwietlona jest jedynie ┼Ťwiat┼éem ┼Ťwiec. Recitalom towarzyszy klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyja temu miejsce i czas. Koncert poprowadz─ů: proboszcz parafii nieszawskiej, ks. Grzegorz Molewski oraz nieszawianka, Wanda Wasicka, inicjatorzy tej imprezy.
Organizatorem przedsi─Öwzi─Öcia jest nieszawska Parafia Rzymskokatolicka. Jest ono wspó┼éfinansowane ze ┼Ťrodków Marsza┼éka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wst─Öp wolny.
Organizator zapewnia o zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych (regularna dezynfekcja, noszenie maseczek - zgodnie z przepisami, dystans społeczny).
Tekst i fot. Wanda Wasicka
Nz. Przy nieszawskich zabytkowych organach