Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

Z Wis┼é─ů w tle

Na przystani promowej w Nieszawie odby┼éa si─Ö trzynasta edycja „Koncertu na wodzie”. Pogoda mimo obaw dopisa┼éa. Muzycy wyst─ůpili na promie. Widowni─ů by┼éo nabrze┼╝e. Muzyka i g┼éosy artystów by┼éy niesione na fali, dos┼éownie i w przeno┼Ťni. Przed publiczno┼Ťci─ů rozci─ůga┼é si─Ö widok na Wis┼é─Ö i lasy rosn─ůce po drugiej stronie rzeki, przed artystami widok na miasto.

Nieszawsk─ů przysta┼ä promow─ů publiczno┼Ť─ç wype┼éni┼éa po brzegi. Melomani zjechali z ró┼╝nych stron naszego województwa. Pocz─ůtki tego przedsi─Öwzi─Öcia to rok 2001. Proboszczem miejscowej parafii by┼é wówczas ks. kan. Wojciech Sowa, zmar┼éy 2 wrze┼Ťnia 2007 r. To on by┼é pomys┼éodawc─ů tej plenerowej imprezy. – „┼╗ywa muzyka wtopiona w plener ma niesamowit─ů i urzekaj─ůc─ů moc oddzia┼éywania na cz┼éowieka. Porz─ůdkuje osobowo┼Ť─ç, leczy, uspokaja, wprowadza w ┼Ťwiat bardzo g┼é─Öbokich prze┼╝y─ç” – tymi s┼éowami kap┼éan zwyk┼é zach─Öca─ç do udzia┼éu w tym niecodziennym wydarzeniu muzycznym. Tradycyjnie wyst─ůpili muzycy z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
W tym roku Orkiestr─ů Kameraln─ů Capella Bydgostiensis dyrygowa┼é S┼éawomir Chrzanowski, który tak┼╝e prowadzi┼é konferansjerk─Ö. Nad brzegiem Wis┼éy tym  razem  zabrzmia┼éy znane arie i duety z oper i operetek oraz najpopularniejsze polki Straussa. Publiczno┼Ť─ç us┼éysza┼éa je w wykonaniu  Eweliny Szybilskiej (sopran) i ┼üukasza Gaja (tenor), debiutuj─ůcych w tym nieszawskim przedsi─Öwzi─Öciu. W dotychczasowej karierze ┼Ťpiewaków by┼é to w ogóle pierwszy wyst─Öp na promie. Wakacje sprzyjaj─ů takim koncertom. W tym przypadku muzyka dos┼éownie rozbrzmiewa┼éa na falach. Dla nas najwi─Öksz─ů nagrod─ů jest zawsze publiczno┼Ť─ç, a ta nie zawiod┼éa - z zadowoleniem skonstatowali Ewelina Szybilska i ┼üukasz Gaj. Warunki, w jakich wyst─ůpili arty┼Ťci, nie obni┼╝y┼éy ich poziomu. Na tym polega profesjonalizm - podkre┼Ťli┼é Jaros┼éaw D─ůbrowski, twórca i dyrygent chóru Cordiale Coro z Aleksandrowa Kujawskiego. „Ta muzyka jest wpisana w nieszawskie nabrze┼╝e Wis┼éy, jak plusk fali w rzece” - zauwa┼╝y┼é ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii ┼Ťw. Jadwigi ┼Ül─ůskiej w Nieszawie, który przywita┼é uczestników wydarzenia. G┼éównym organizatorem „Koncertu na wodzie"od 2008 r. jest Fundacja im. Krzywdów i Bie┼äków w Nieszawie. Projekt wspó┼éfinansowany jest ze ┼Ťrodków Marsza┼éka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przypomnijmy: nieszawskie "Koncerty na wodzie" odbywaj─ů si─Ö zawsze 15 sierpnia. Gromadz─ů na przystani promowej setki melomanów, nie tylko z Nieszawy. Tradycyjnie wyst─Öpuj─ů muzycy z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz zaproszeni go┼Ťcie.
W latach 2001 – 2012 na nieszawskiej scenie  pojawili si─Ö m.in. Magdalena Gruszczy┼äska, Anita Maszczyk, Gra┼╝yna Nita,Agnieszka Kowalska i Agnieszka Olszewska - (sopran), Jacek Kotlarski, Tomasz Madej, Micha┼é Musio┼é, Maciej Puto, Piotr Rafa┼éko - (tenor),Pawe┼é Kowalski (fortepian). Orkiestr─ů Kameraln─ů Capella Bydgostiensis dotychczas dyrygowali: Waldemar Ko┼Ťmieja,  Jan  Walczy┼äski,Maciej Niesio┼éowski,José Maria  Florêncio (Brazylijczyk z pochodzenia). Koncert kilkakrotnie prowadzi┼é Zdzis┼éaw Pruss, dziennikarz, pisarz i poeta.

Wanda  Wasicka

Nz. Na pierwszym planie Ewelina Szybilska i Łukasz Gaj. Fot. WandaWasicka

Fundacja im. Krzywdów i Bie┼äków sk┼éada serdeczne podzi─Ökowanie za wspó┼éprac─Ö przy realizacji „Koncertu na wodzie” nast─Öpuj─ůcym instytucjom:

1. Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy na r─Öce
    p. Dyrektor Eleonory Harendarskiej;
  2. Urz─Ödowi Marsza┼ékowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego na r─Öce
    p. Marszałka Piotra Całbeckiego;
  3. Urzędowi Miasta Nieszawy na ręce Burmistrza Nieszawy p. Mariana Tołodzieckiego.

Powr├│t

´╗┐