Klasztor i ko┼Ťci├│┼é OO. Bernardyn├│w pw. Wniebowzi─Öcia N.M.P.

Zaostrzona kwarantanna - na Mszy ┼Ťw. mo┼╝e by─ç tylko 5 os├│b.

ZARZ─äDZENIE
w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii

W zwi─ůzku z trwaj─ůcym stanem epidemii i najnowszymi zarz─ůdzeniami organów pa┼ästwowych oraz w nawi─ůzaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bo┼╝ego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 marca br., Wskaza┼ä Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca br. oraz Komunikatu przewodnicz─ůcego KEP z dnia 24 marca br., z dniem dzisiejszym zarz─ůdzam dla Diecezji W┼éoc┼éawskiej, co nast─Öpuje:

Sprawowanie sakramentów i innych nabo┼╝e┼ästw
1. Od dnia 25 marca w ka┼╝dej Mszy ┼Üwi─Ötej lub w innych celebracjach mo┼╝e uczestniczy─ç maksymalnie do 5 osób, nie licz─ůc osób sprawuj─ůcych pos┼éug─Ö (por. www.gov.pl). Zatem oprócz kap┼éanów i kilku niezb─Ödnych us┼éuguj─ůcych, maj─ů to by─ç w pierwszej kolejno┼Ťci osoby zamawiaj─ůce intencj─Ö mszaln─ů. Nale┼╝y liczy─ç wchodz─ůcych, a na drzwiach ko┼Ťcio┼éów trzeba wywiesi─ç stosown─ů informacj─Ö, przekazuj─ůc j─ů wiernym tak┼╝e drog─ů internetow─ů. Na liturgi─Ö wierni winni wchodzi─ç jedynie przez drzwi zakrystii lub inne boczne wej┼Ťcie. Poza liturgi─ů ko┼Ťcio┼éy winny pozostawa─ç w ci─ůgu dnia otwarte.
2. Je┼Ťli przewidziano Msz─Ö ┼Ťw. koncelebrowan─ů, to w celu umo┼╝liwienia uczestnictwa w niej przedstawicielom rodzin zamawiaj─ůcych ka┼╝d─ů z intencji nale┼╝y rozwa┼╝y─ç odprawienie osobnych celebracji. Praktyka ta nie jest mo┼╝liwa w dniach Triduum Paschalnego.

3. W domach zakonnych w celebracjach uczestniczy─ç mog─ů jedynie mieszka┼äcy domu, bez udzia┼éu osób postronnych.
4. Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowi─ůzuje równie┼╝ podczas liturgii pogrzebowej, zarówno w ko┼Ťciele, jak i na cmentarzu. W liczbie tej nie mie┼Ťci si─Ö celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.
5. Msza pogrzebowa ma by─ç celebrowana w dniu pogrzebu rano w ko┼Ťciele parafialnym (lub za zgod─ů rodziny w innym uzgodnionym czasie), jedynie w obecno┼Ťci rodziny (maksymalnie do 5 osób), bez trumny z cia┼éem i bez urny z prochami zmar┼éego.
6. Nale┼╝y u┼╝ywa─ç wy┼é─ůcznie trzeciej formy pogrzebu, czyli stacji przy grobie, bez konduktu i bez wchodzenia do kaplicy cmentarnej.
7. Odwo┼éane zostaj─ů wszystkie inne celebracje i nabo┼╝e┼ästwa okresowe odprawiane w ko┼Ťcio┼éach z udzia┼éem wiernych, w tym Drogi Krzy┼╝owe i Gorzkie ┼╗ale.
8. Udzielanie sakramentu pojednania i pokuty:
a. Nale┼╝y udost─Öpni─ç wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który mo┼╝na umówi─ç si─Ö z duszpasterzem na indywidualn─ů spowied┼║.
b. Duszpasterze winni zachowa─ç dyspozycyjno┼Ť─ç wobec wiernych, którzy zwróc─ů si─Ö z pro┼Ťb─ů o spowied┼║.
c. Spowied┼║ winna mie─ç miejsce w osobnych pomieszczeniach, umo┼╝liwiaj─ůcych sprawowanie sakramentu z zachowaniem wi─Ökszej odleg┼éo┼Ťci mi─Ödzy penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemo┼╝liwo┼Ťci – w cz─Östo dezynfekowanych otwartych konfesjona┼éach.
d. Osoby, które nie maj─ů mo┼╝liwo┼Ťci przyst─ůpienia do spowiedzi, nale┼╝y pouczy─ç o praktyce aktu ┼╝alu doskona┼éego i konieczno┼Ťci prze┼╝ycia sakramentu po ustaniu przeszkody.
e. Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizowa─ç nale┼╝y spowiedzi parafialne.
9. Pami─Ötaj─ůc o zakazie odwiedzania osób b─Öd─ůcych w kwarantannie domowej, wiernym, którzy indywidualnie o to poprosz─ů, nale┼╝y udziela─ç Komunii ┼Ťw. poza liturgi─ů, z wyj─ůtkiem:
a. Wielkiego Pi─ůtku, kiedy to Komunii ┼Ťw. mo┼╝na udzieli─ç poza liturgi─ů tylko chorym, którzy o to poprosz─ů.
b. Wielkiej Soboty, kiedy mo┼╝na udziela─ç Komunii ┼Ťw. poza liturgi─ů jedynie jako Wiatyku.
10. Celebracja sakramentu ma┼é┼╝e┼ästwa powinna odbywa─ç si─Ö tylko z udzia┼éem narzeczonych i ┼Ťwiadków.
11. Zaleca si─Ö prze┼éo┼╝enie planowanych chrztów na czas po ustaniu epidemii. Je┼╝eli jednak chrzest ┼Ťwi─Öty mia┼éby by─ç udzielony, to tylko poza Msz─ů ┼Ťwi─Öt─ů, przy udziale rodziców i chrzestnych. Je┼╝eli danego dnia jest wi─Öcej chrztów – nie nale┼╝y organizowa─ç chrztów zbiorowych, ale udziela─ç chrztu pojedynczo w odpowiednich odst─Öpach czasowych. W liturgii chrzcielnej wod─Ö nale┼╝y ka┼╝dorazowo zmieni─ç i po┼Ťwi─Öci─ç. Nie mo┼╝na u┼╝ywa─ç wody wcze┼Ťniej po┼Ťwi─Öconej.

Uroczysto┼Ťci Pierwszej Komunii ┼Üwi─Ötej
12. Do Wielkanocy odwo┼éane s─ů wszystkie spotkania z dzie─çmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasad─Ö, ┼╝e je┼╝eli szko┼éy pozostaj─ů zamkni─Öte i dzieci maj─ů pozostawa─ç w domach, nie organizujemy dla nich tak┼╝e ┼╝adnych zaj─Ö─ç w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
13. Dalsze decyzje zostan─ů podj─Öte w zale┼╝no┼Ťci od zarz─ůdze┼ä w┼éadz pa┼ästwowych, co do przed┼éu┼╝enia b─ůd┼║ odwo┼éania stanu epidemii.
14. Duszpasterzy zach─Öcam, by byli w sta┼éym kontakcie (je┼Ťli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i ws┼éuchiwali si─Ö w ich potrzeby.

Zasady pe┼énienia pos┼éugi duszpasterskiej w Wielkim Tygodniu na terenie Diecezji W┼éoc┼éawskiej zostan─ů okre┼Ťlone oddzielnym dokumentem.

Pozostaj─ů w mocy pozosta┼ée przepisy wprowadzone Zarz─ůdzeniem w zwi─ůzku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce z dnia 21.03.2020 roku (L.dz. 371/2020), które nie zosta┼éy zmienione niniejszym dekretem.

Wyra┼╝am wdzi─Öczno┼Ť─ç kap┼éanom za ich pos┼éug─Ö w nie┼éatwych okoliczno┼Ťciach epidemii, osobom ┼╝ycia konsekrowanego za ich nieustaj─ůc─ů modlitw─Ö, a wszystkim wiernym za dojrza┼ée i odpowiedzialne stosowanie si─Ö do zarz─ůdze┼ä.

Wszystkich zachęcam do głębokiego przeżycia ostatnich tygodni Wielkiego Postu, do gorliwej modlitwy, a zwłaszcza do ofiarowania cierpienia fizycznego i duchowego w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa.

Ks. Artur Niemira +Wiesław Mering
KANCLERZ KURII BISKUP WŁOCŁAWSKI