Klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia N.M.P.
VIII Niedziela Zwykła 27.II.2022r
1.    W najbliższą środę, 2 marca, przypada Popielec, którym rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze św. o godz. 9.30 i 17.00. Obowiązuje tego dnia post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, spożycie tylko jednego posiłku do syta i abstynencja. Od Popielca rozpoczyna się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Nie urządza się w tym okresie i nie bierze się udziału w zabawach hucznych.

2.    Dni postu i wstrzemięźliwości: W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu. Wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachować we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post (tzw. post ścisły, czyli spożycie w ciągu dnia tylko jednego posiłku do sytości) obowiązują w środę popielcową oraz w Wielki Piątek. Prawem wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14 rok życia, natomiast prawem o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego (od  18 - 60) roku życia.  

3.    Zapraszam na nabożeństwa wielkopostne. Za udział w Gorzkich Żalach lub Drodze Krzyżowej można zyskać odpust zupełny, czyli darowanie kar za grzechy pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego)

•    Droga Krzyżowa – wszystkie piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00
•    Gorzkie Żale – wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00

4.    W tym tygodniu przypadają:
•    I Czwartek Miesiąca – o godz. 17.00 krótkie nabożeństwo w intencji powołań do kapłaństwa i Msza św.;
•    I Piątek Miesiąca – od godz. 9.00 odwiedziny chorych w domach; o godz. 15.00 - Godzina Miłosierdzia; następnie okazja do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu; 16.50 - nabożeństwo wynagradzające do NSPJ, 17.00 Droga Krzyżowa; Msza św., następnie ciąg dalszy adoracji Pana Jezusa do godz. 21.00. Zakończenie Apelem Maryjnym. Tego dnia przypada dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami” – zachęca Prymas Polski
•    I Sobota miesiąca – godz. 17.00 - nabożeństwo różańcowe i Msza św

5.    Polecam lekturę tygodnika „Idziemy”, szczególnie art. Amelii Siudy-Koszeli pt: „MIASTO  WĘDRUJĄCE”.

6.    Za Do pomocy przy sprzątaniu świątyni farnej w najbliższą sobotę na godz. 9.00 zapraszam mieszkańców ul. Spornego.

7.    W diecezji włocławskiej będą prowadzone dni skupienia oraz rekolekcje dla osób przeżywających żałobę po stracie bliskiej osoby, które poprowadzi ks. Tomasz Fischer wraz z panią psycholog - Jadwigą Hoffman-Bednarską (program w gablocie).

8.    Przypominam, że możemy zgodnie z prawem przekazać 1% podatku na nieszawską Fundację im. Krzywdów i Bieńków /na stoliku w kruchcie wyłożone są stosowne ulotki z numerem KRS/, bądź też na dom „SZYMONÓWKA” należący do Fundacji brata Alberta.

9.    W środę po Mszy św. wieczornej spotkanie KRĘGU  BIBLIJNEGO.   


Autor: ks. Proboszcz

Dodano: 2022-02-26 23:52:32

Baner